Categories: Evenemang

by Oscar Klemo

Share

Categories: Evenemang

by Oscar Klemo

Share

I samarbete med Levande event välkomnar vi in till trerätters middag och mordgåta i Burträsk värdhus!
Medan ni njuter av maten kommer skådespelarna spela upp en mordgåta. Ni ska sedan i grupper lösa vem av de misstänka som utfört mordet samt varför.
Ni kommer få ta del av bevismaterial och även förhöra våra misstänka skådespelare.
Datum: Fredag 9 maj
Tid: 18:00
Mordgåtan – Fall 27:
Under 1900-talets första hälft hittas herr Karl-Anton Wylenius död i sin egen källare. Någon av gästerna på godset har gjort det, men vem, och varför?
Träffa primadonnan Angelique, tvätterskan Knutsson, grosshandlare Grahn och husläkaren Matteus.
Meny:
Förrätt
Hummersoppa
Varmrätt
Oxfilé med pommes frites, rödvinssky, bearnaisesås och primörer.
Dessert
Värdshusets kladdkaka med vispad grädde och bär.
Totalpris 895:-
Dryck tillkommer.
Bokning sker till Burträsk Värdhus via vår bokningssida alternativt tel 0914-10600 eller info@burtraskvardshus.se

Related Posts

  • Nu är det bestämt! Då onsdag den 8 maj utgår på grund av Kristi Himmelfärdshelgen har vi nu beslutat om datum för de två sista Quiz kvällarna. Vi tänker att vi inte vill ändra veckor helt och hållet. Istället flyttar vi fram quizzet den 8 till den 15 och låter den 22 ligga kvar som

  • Willkommen zum Oktoberfest im Gasthaus! Fredagen den 29 september kör vi oktoberfest på Värdshuset! Vi erbjuder traditionell Bayersk mat och dryck och en härlig stämning! Trubadur för kvällen är Peter Fredriksson från bl.a. Molly Mcguire. Boka ditt bord på www.burtraskvardshus.se, tel 0914 106 00 eller info@burtraskvardshus.se Vi håller öppet till sent!

  • Fira din älskling på Alla Hjärtans Dag med en middag på Restaurang Kamvägen 7. Vi öppnar 16.00 och håller öppet till 21.00. Vi erbjuder en två- eller trerättersmeny med följande rätter: Förrätt Svartrotssoppa med parmachips och tryffelolja (går att göra veg) Varmrätt Oxfilé alternativt Fjällröding eller Vegetarisk Dessert Friterad glass med saltkolasås. Tvårätters 395:- Trerätters

  • Från 22 november slutar vi servera dagens lunch pga att vi drar igång julborden. Vi önskar våra kunde välkomna åter i januari 2023 God jul och gott nytt år!